Nowoczesne skanery kodów kreskowych

Skanery kodów kreskowych

Skanery kodów kreskowych

Jednym z nowatorskich wynalazków ostatnich lat są zdecydowanie nowoczesne czytniki kodów kreskowych. Zarówno samo wynalezienie kodów jak i ich skanerów całkowicie zmieniło obraz wielu dziedzin życia. Szczególne zastosowanie znajdują one w handlu, gdzie bez nich nikt nie wyobraża sobie już bez nich życia. Najwięcej zalet używanie tego rodzaju czytników zauważa się podczas szybkiego kasowania towaru przy kasach, co znacznie skraca czas robienia zakupów, a jednocześnie znacznie ułatwia pracę kasjera.

Nowoczesność w każdym sklepie

Zanim opisane na wstępie nowoczesne skanery kodów kreskowych znalazły się stałym wyposażeniem wszystkich sklepów, naukowcy spędzili nad nimi wiele tysięcy godzin pracy. Pierwsze skanery kodów kreskowych działały w oparciu o diody LED, które były źródłem światła. Niestety to rozwiązanie nie okazało się zbyt wygodne. Wiązka światła nie była na tyle skuteczna by sprawnie odbijać światło na kodzie kreskowym i jednocześnie dać odpowiedź do odbiornika, który odczytywał właściwy kod. Obecnie działanie nowoczesnych skanerów kodów kreskowych oparte jest o działanie promieni laserowych.

Wiązka światła laserowego jest silnie skupiona i intensywna, dzięki czemu pozwala ona na odczytanie kodu kreskowego nawet z bardzo dużej odległości.

To właśnie takie nowoczesne Skanery Kodów Kreskowych najczęściej znajdują się na wyposażeniu każdego współczesnego sklepu. Stanowią one integralną część kasy lub drukarki fiskalnej, która posiada zainstalowaną bazę wszystkich produktów będących na stanie sklepu.

Inne wykorzystanie nowoczesnych skanerów

Skanery kodów kreskowych oprócz sklepów znajdują również zastosowanie w innych dziedzinach życia. Znają je na pewno wszyscy czytelnicy korzystający z nowoczesnych bibliotek, w których każda książka opatrzona jest indywidualnym kodem kreskowym, a podczas wypożyczenia jej, bibliotekarz za pomocą skanera odczytuje jej identyfikator i przypisuje fakt wypożyczenia konkretnej osobie.

Podobne zastosowanie skanerów zauważyć można nawet w służbie zdrowia, gdzie przykładem jest nadawanie o odczytywanie kodów kreskowych z materiałów do badań laboratoryjnych.